Tuesday, February 8, 2011


Food I ate today:
McDonalds coffee $1.47
Peanut butter sandwich
Granola bars $2
Diet pop $1.49
Eggs .70 plus some change I found
Toast $1

Other purchases:
Dog food $38.79

We are $30.53 over budget for the week. That leaves an average of just under $6 a day for the rest of this week in order to balance the budget.

1 comment:

  1. New reader....but are you buying groceries EVERY day vs enough for the week? If you are going in all the time, it is easier to spend more.

    Also, I thought I read that you don't eat much processed food. Are you maybe eating more "junk" than you realize?